رم چیست ؟
 یکی از بخش های کاربردی کامپیوتر ها ، گوشی های موبایل، تبلت ها و لپ تاپ ها هستند ، رم مخفف Random Access Memory به معنای حافظه دسترسی تصادفی است ، RAM برای تمامی سیستم هایی که نام برده شد حیاتی و ضروری است و فرقی نمی کند که شما از یک گوشی اپل استفاده می کنید یا یک لپ تاپ گیمینگ RAM در هر صورت بر روی قطعات سخت افزاری آن ها وجود دارد باید بدانید که رم از سرعت خیلی بالایی برخوردار است.
رم چیست ؟

کاربرد RAM چیست ؟

در واقع وقتی شما با کامپیوتر خودتان مشغول تایپ کردن هستید و  همزمان هم از فتوشاپ دارید استفاده می کنید به نظر شما اطلاعات وارد شده در نرم افزار word و کارکرد خود فتوشاپ باید به چه صورت به عملکرد خود ادامه دهند ؟ اگر RAM  در سیستم شما نباشد اطلاعات مورد استفاده شما نمی تواند به شما در لحظه اطلاعات را وارد کند ، و پس از وارد شدن اطلاعات است که به سرعت حافظه سیستم شما همان هارد کامپیوتر تان شروع به ذخیرسازی می کند در واقع می توانیم با یک مثال کارایی رم را بهتر توضیح دهیم شما دو نوع حافظه دارید کوتاه مدت و بلند مدت ، حافظه کوتاه مدت شما در صورت لزوم اطلاعات مهم را به حافظه بلند مدت می دهد و در آخر هم برای همیشه آن رویداد و اطلاعات برای شما در دسترس خواهد بود ، از این رو اگر که شما در حال انجام کاری بر روی سیستم خود هستید مثلا در حال تکمیل فایل اکسل خود هستید در این حین اطلاعات و حافظه داده شده به شما از RAM تامین می شود و به محض ذخیر سازی شما آن اطلاعات به سرعت در HARD  ذخیره سازی می شود .
باور های اشتباه در مورد ram

باور های اشتباه در مورد RAM چیست ؟

ا- اگر شما از سرعت لپ تاپ مهندسی خود راضی نیستید و به دنبال راهکاری هستید تا رضایتمندی خود را جلب کنید این نکته را باید در نظر داشته باشید که اکثر سیستم ها دو اسلات برای رم در خود دارند اما بیشتر مردم از این امتیاز آگاهی ندارند و از سرعت بالایی RAM برای سیستم خود نمی توانند بهره مند شوند .
2- اگر به دنبال راه حلی برای افزایش سرعت لپ تاپ ورک استیشن خود میگردین و از سرعت رم آن رضایت کافی را ندارید باید این نکته را به شما یاد آوری کنیم که اگر امکان استفاده از رم مثلا 32 گیگ را دارید ولی به گفته متخصصین برای استفاده از مثال فتوشاپ همان رم 16 گیگ کار شما را راه خواهد انداخت هرگز این اشتباه را نکنید و حتما از RAM 32 استفاده کنید با افزایش رم خود می توانید به صورت کلی سرعت سیستم خود را افزایش دهید و این نکته می تواند در آینده نیز برای شما سودمند باشد.
3- یک موضع مورد بحث دیگر هم هست که متاسفانه خیلی زیاد دیده می شود و آن هم این است که فقط میزان حافظ رم را مورد بررسی قرار می دهند این نکته را باید فراموش نکنید که RAM با سرعت های مختلفی مثل 2400 ، 3000 مگاهرتز  و… طراحی شده است و باید در کنار فضای ذخیره سازی به سرعت آن نیز اهمیت زیادی ببخشد.
4- خیلی از کاربران فکر می کنند که اگر RAM آن ها 8 گیگ است از سرعت خیلی بالایی هم می تواند برخوردار باشد ، این یک امر اشتباه است زیرا تفاوتی بین لپ تاپ با کامپیوتر شما نمی کند در هر صورت مادربرد شما باید حتما با RAM مورد نیاز شما هماهنگی داشته باشد و مسئله بعدی این است یک RAM 8 گیگابایتی میتواند از 1333 مگاهرتز شروع شود این یعنی که هیچ کس نمی تواند چنین ادعای غلطی را باور کند .
5- یکی دیگر از این اشتباهات به نظر درست این است (رم تان را خالی کنید ! ) این کار نتیجه قابل توجهی برای شما نخواهد داشت و باعث به وجود آمدن بیشتر مشکل است تا راحتی ، همان طور که قبل تر هم اشاره داشتم کار کرد RAM درست مثل حافظه کوتاه مدت ما است زمان لازم است تا این حافظه با توجه به تشخیص ما از اهمیت موضوع به حافظ بلند مدت برسد حالا شما تصور کنید یک موضوعی هنوز در حال تصمیمی گیری است تا از حافظه کوتاه مدت حذف شود و یا به حافظه بلند مدت فرستاده شود ؟  شما این امر را مهم میدانید و می خواهید تا حتما از آن اطلاعات استفاده کنید ولی نیست چرا ؟ چون خودکان آن را پاک کرده اید ، ما سعی کردیم تا مثالی نزدیک تر و آشنا تر از اهمیت این موضوع را برای آگاهی از اهمیت انجام این کار آگه بسازیم تا به این باور اشتباه پایبند نباشید.
6- بخصوص در گذشته یکی از حرف ها ایکه تکنسین های نصب سخت افزار زیاد بیان می کردند این بود که از دو RAM حتما استفاده کنید آن ها به اشتباه فکر می کردند برای قدرت بیشتر رم باید آن را به صورت زوج حتما نصب کنند مثلا 2 تا باشد یا 4 تا ، تصور کنید شما می توانید سه عدد RAM را به سادگی در سیستم خود نصب داشته باشید  از این رو شما با داشتن سه عدد RAM بر روی مادر برد خودتان خیلی بهتر می توانید از عمل کرد آن بهره مند شوید اما این موضوع که یک تفکر اشتباه بوده است شما را از داشتن سه RAM منع میکرد.
بهترین راهنمای خرید یک ram کاربردی

بهترین راهنمای خرید یک RAM کاربردی

1- از هماهنگی سیستم خود بر روی مادربرد اطلاعات کافی داشته باشبد تا بدانید بهترین نوع را با توجه به هماهنگی سیستم خود نصب کنید .
2- برند خیلی مهم است از لحاظ خرید خود مطمئن باشید که برندی شایسته ای را به شما معرفی می کنند .
3- شما چه نیازی دارید با توجه به هدف کلی خود خرید تان را انجام دهید اگر یک لپ تاپ سری اداری نیاز دارید باید به نیاز خود آگاه باشید تا به اشتباه سیستم ضعیف تری خریداری نکنید .
4- به توانیای مادربرد خود دقت کنید و در صورت محدود بودن به دستگاه خود فشار وارد نکنید
حتما حتما فن کیس و یا لپ تا خود را چک کنید
5- حتما حتما فن کیس و یا لپ تاپ خود را چک کنید و از سلامت آن مطئن باشید چون این نکته می تواند به قیمت سوختن RAM شما تمام شود .
تا به اینجا از زوایای مختلفی کاربرد و نکات مختلف رم را با هم بررسی کردید ، شما چه نکاتی را میدانید و فکر می کنید میتواند برای همه مفید باشد حتما با ما در کامنت های همین مقاله در الو استوک نکات خوب خود را به اشتراک بگذارید .
  • تیر 12, 1401
  • 6 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه