30 راهکارجادویی برای نگهداری از لپ تاپ
لوازم الکتریکی از ظرافت خاصی برخوردار هستند که باید به آن ها دقت کافی داشته باشین و نگهداری از لپ تاپ هم از این موضوع مستثنا نیست با ما همراه باشید تا به دقت به این موضوع بپردازیم . 

نگهداری از لپ تاپ برای چی اهمیت دارد ؟

لپ تاپ ها یا همان کامپیوتر های کوچکتر شده قابل حمل مثل هر وسیله الکتریکی دیگه همچون تلوزیون یا یخچال نیاز به مراقبت خواهد داشت و علت اصلی این امر طول عمر بیشتر و حفظ لپ تاپ ما خواهد بود و این موضوع باعث این امر نیز می شود که ما در آینده که به هر دلیل قصد تعویض لپ تاپ خود را داشتیم به راحتی و با قیمتی منصفانه بتوانیم آن را بفروشیم . 
معرفی انواع قطعات آسیب پذیر در لپ تاپ

معرفی بخش های مختلف آسیب پذیر در لپ تاپ :

1. فن خنک کننده 
2. کیبرد 
3. تاچ پد 
4. هارد
5. Cpu 
6. باطری 
7. مانیتور 
8. پرت های خارجی 
9. لنز دوربین 
10. سی دی رام 

30 راهکار جادویی برای نگهداری از لپ تاپ

1. اگر عادت خورد غذا یا خوراکی هنگام کار با سیستم خود را دارید یا با لپ تاپ استوک گیمینگ خود زیاد بازی می کنید باید بدانید که به راحتی خورده خوراکی های شما وارد صفحه کیبورد شما می شود و می تواند با عث خرابی آن شود و اگر برای نگهداری از لپ تاپ خود می خواهید بیشتر تلاش کنید باید بدانید که استفاده از دست کثیف یا دستی که عرق کرده به مرور زمان به تاچ پد لپ تاپ شما آسیب خواهد زد . 
سیستم خود را در معرض تغییرات مختلف محیطی قرار ندهید
2. سیستم خود را در تغییرات محیطی مختلف قرار ندهید و سعی کنید تا کمی به لپ تاپ خود زمان بدهید تا با محیط هم دما شود فرقی نمی کند این محیط گرم به سرد باشد یا بر عکس تغییرات ناگهانی دما برای نگهداری از لپ تاپ شما یک امر مهم است . 
3. برای استفاده درست از انرژی مصرفی لپ تاپ خود باید به این نکته واقف باشید که لپ تاپ از دو بخش مستقل ولی هماهنگ با یک دیگر ساخته شده است هر چه هماهنگی بین این دو بخش دقیق تر باشد شما بهتر می توانید از سیستم خود به صورت بهینه تری استفاده کنید برای نگهداری از باطری لپ تاپ خود در بخش نرم افزاری سیستم خود بروید و از کنترل پنل خود بخش Power Option  مصرف خود را بهینه تر کنید . 
4. برای نگهداری از لپ تاپ خود باید عادت خاموش نکردن سیستم خود را ترک کنید این یک امر اشتباه است که خیلی راحت در آینده می توان به لپ تاپ شما آسیب برساند . 
5- در انتخاب قطعات جانبی برای سیستم خود دقت کنید این امر می تواند خیلی به شما کمک کند اول اینکه جلوی هزینه های اضافی و بیهوده را میگیرد ، دوم اینکه کمک برای راحتی در انجام کار را برای شما به وجود میاورد و در نهایت می تواند برای سیستم شما هم بهترین عملکرد را داشته باشد (به عنوان مثال استفاده از یک باطری فیک هم شارژ لپ تاپ شما را زود خالی می کند و هم اینکه شما را در مواقع ضروری بدون شارژ خواهد گذاشت )
6-این نکته را باید حتما دقت کنید که  سری های مختلف کاربری لپ تاپ ها لوازم جانبی مخصوص به خودشان را دارند و شما باید با توجه به نیاز شخصی خودتان این لوازم را تهیه کنید اما این نکته را باید به یاد داشته باشید هیچ وقت برای نگهداری از لپ تاپ خود نباید لوازم جانبی را قبل از جدا کردن از لپ تاپ در کیف مخصوص آن جای دهید این کار باعث آسیب دیدگی جدی به سیستم و لوازم جانبی شما می شود و جدای از این مسئله در هنگام کار با سیستم خود پس از اتمام کار خود حتما تمامی لوازم های جانبی را از سیستم خود جدا کنید تا هم از مصرف بیشتر برق جلوگیری کنید و هم از داغ شدن بیشتر لپ تاپ خود تان . 
تفاوت بین لپ تاپ و کامپیوتر
7- یک تفکر اشتباه برای کاربران سیستم های کامپیوتری وجود دارد که از نظر نگهداری سیستم های خود هیچ تفاوت بین لپ تاپ با کامپیوتر خود قائل نمی شوند و همین نکته برای نگهداری از لپ تاپ شما خیلی می تواند کار آمد و یا خطر ناک باشد از این رو باید به این نکات دقت کافی داشته باشید ، لپ تاپ خود را همواره در جایی تمیز و بدون گرد و قبار قرار بدهید ، فن کامپیوتر خانگی خود را حتما هر چند وقت یک بار تمیز کنید تا کیس استوک شما به بهترین شکل ممکن برای شما بتواند نقش آفرینی کند . 
8- اگر شما هم جزو آن دسته از کاربرانی هستید که لپ تاپ استوک گیمینگ خودش را هرگز تنها نمی گذارد و همه جا با شما هست باید به این چند نکته ضروری حتما دقت کنید
 
 •  اصلان سیستم را موقع شارژ هم زمان مورد استفاده خود قرار ندهید با این کار نگهداری از لپ تاپ خود را زیر سوال میبرید سیستم شما به سرعت داغ خواهد شد . 
 • همیشه از محافظ برق استفاده کنید با این کار هم از جریان مناسب برق استفاده می کنید و هم از نظر قطعی یا وصلی ناگهانی  برق کاملا سیستم خود را بیمه کرده اید . 
 • از یک کیف خیلی خوب برای جا به جای لپ تاپ خود استفاده کنید .
 •  به هیچ وجه لپ تاپ را روشن در کیف خودش قرار ندهید این کار باعث می شود تا فن به درستی کار خود را انجام ندهد و به سرعت از داخل آسیب ببیند و اگر این دما همچنان بیشتر شود می تواند به سخت افزار سیستم آسیب وارد کند . 
9- برای نگهداری از لپ تاپ خود باید با دقت بیشتری رفتار کنید و در مواقع جابه جایی سیستم خود به چند نکته دقت کنید 
 • سیستم خود را هیچ وقت در ماشین کنار باند ضبط نگذارید وجود آهن روبا به سادگی به لپ تاپ آسیب وارد می کند.
 • مایعات را در کنار سیستم خود قرار ندهید از همه مهم تر آن ها را به هیچ وجه در کیف لپ تاپ خود جای ندهید . 
10- قبل از جا به جایی لپ تاپ و یا قرار دادن آن در کیف مخصوص خود برای نگهداری از لپ تاپ خود  حتما درب سی دی رام خود را چک کنید تا بسته باشد ، از قرار داده سی دی در جهت اشتباه داخل سی دی رام خود داری کنید ، مراقب باشید تا درب را آرام ببندید و با سرعت این کار را انجام ندهید ، این موارد می تواند همیشه از لپ تاپ و کامپیوتر استوک شما مراقبت کند . 
برای خنک نگه داشتن سیستم حتما از یک پد خنک استفاده کنید
11-  سعی کند برای مرقبت و نگهداری از لپ تاپ خود حتما برای خنک نگهداشتن سیستم از کول پد استفاده کنید و اگر ساعت های طولانی با لپ تاپ خود مشغول کار هستید برای دوام بهتر وبیشتر سیستم را مدتی خاموش نگهدارید ، از روشن گذاشتن سیستم به صورت پیاپی حتما خود دارید کنید و به جای این کار از حالت هایی مثل sleep استفاده کنید تا سیستم شما آماده به کار باشد ولی دمای کمتری سخت افزار آن را تحت فشار قرار دهد . 
12- در مواردی  خیلی محدودی دیده شده که از سیستم شخصی خود به عنوان سرور سایت خودشان استفاده می کنند ، از این امر فقط برای امتحان کردن سایت بر روی لپ تاپ خود در یک زمان خیلی کوتاه می توانید استفاده کنید اما هرگز برای نگهداری از لپ تاپ خود دست به چنین عملی نزنید . 
13- لپ تاپ و کامپیوتر شخصی شما فرقی ندارد در هر صورت از پورت های خروجی مختلفی تشکیل شده که برای کارهای مختلفی مثل وصل شدن به پریز برق ، اینترنت ، پرژکتور و… می توانید از آن ها کمک بگیریم حتما دقت لازم را داشته باشید و اصلا پرت ها و کابل های اشتباه را با هم سعی نکنید که متصل کند در این صورت هم پورت خروجی خودتون  هم  کابل مورد نظرتون خراب خواهد شد . 
14- برای همه ما پیش آمده است که به سرعت خواسته ایم سیم شارژر را از برق بکشیم و یا سیم برق شارژر مان گره خورده است  و شاید مراقب آداپتور نباشیم و به آن ضربه ای وارد کنیم و یا از شارژهای مختلفی برای شارژ لپ تاپ خود استفاده کنیم در کل همه این موارد می تواند به لپ تاپ ما آسیب بزند و باید به خوبی از این نظر مراقبت کافی را به عمل آوریم .
15- اگر شما هم از یک لپ تاپ استوک مهندسی استفاده می کنید و ممکن است از لپ تاپ خود در محیط کار استفاده کنید به این نکات توجه کنید ، از محیط های نا امن که امکان سقوط وجود دارد برای استفاده از سیستم خود داری کنید ، حتما در روز یک الی دو بار فن سیستم را پاک کنید ، سعی کنید با دستان تمیز از سیستم استفاده کنید تا کیبرد و تاچ پد آسیبی نبینند . 
16- برای مراقبت از لپ تاپ تا اکنون به نکات مختلفی اشاره  کردیم ولی باید بدانید لوارم جانبی لپ تاپ و کامپیوتر  و خود سیستم را نباید تحت فشار قرار دهید دوربین وب کن ، هد ست ها و… لپ تاپ و حتی خود کیبورد کامپیوتر ها اگر تحت فشار باشند می توانند آسیب جدی ببنند در لپ تاپ ال سی دی و  سی دی رام می تواند به مشکل بر بخورد از این رو در کل از قرار دادن وسایل سنگین بر روی سیستم خودتان خود داری کنید . 
لپ تاپ خود را برای ذخیره سازی بهتر لپ تاپ خود در این محیط ها قرار ندهید.
17- برای نگهداری هرچه بهتر از لپ تاپ خود در این محیط ها ایکه نام برده میشود لپ تاپ خود را قرار ندهید
 • هنگام سفر در چمدان 
 • قرار دادن در کابین بار اتوبوس ، هواپیما ، جای چمدان داخل هواپیما و صندوق ماشین 
 • محیط های آبی مثل استخر ، پارک ها ، فضا های ورزشی 
 • تمامی محیط های ذکر شده یا باعاث افزایش دمای سیستم شما می شوند یا سیستم را در خطر برخورد یا ضربه های شدید و یا باعث به سرقت رفتن آن می تواند شود .
همه ما انتظار داریم کامپیوترمان مانند یک ربات سرسخت باشد
18-همه ما از کامپیوتر خود انتظار داریم تا مثل یک ربات سرسخت باشد اما این یک دیدگاه نادرست است و شما باید این نکته را به خوبی درک کنید که برای نگهداری از لپ تاپ حسابداری خود بهتر است برای جابه جایی اول لپ تاپ را کاملا ببندید و بعد اقدام به جا به جای آن کنید در این صورت به راحتی ایمنی لپ تاپ خود را تضمین کرده اید و سوای آن شما می توانید از آسیب دیدن به السی دی خود نیز خیالتان را راحت باشد تا اتصال آن با لپ تاپ به مشکل بر نخورد و اتصال مانیتور با لپ تاپ هم به مشکل برنمی خورد . 
19- برای نگهداری از لپ تاپ خود حتما برای تمیز کردن ال سی دی آن از دستمال مخصوص استفاده کنید ، شما نمی توانید از هر نوع شیشه پاک کنی استفاده کنید این کار خطرناکی است سوای آن باید مراقب لمس محکم خود به صفحه مانیتور باشد این کار به راحتی به مانیتور شما می تواند آسیب بزند . 
20- اگر جزو افرادی هستید که روی لپ تاپ خود وسایل مختلفی قرار میدهند از این کار خود داری کنید ، به سادگی با این امر می توانید باعث قطع اتصال مانیتور شوید و یا به صفحه آن آسیب برسانید و یا خش بی اندازید اگر این روند را زیاد تکرار کنید ممکن است با دفرمه شدن درب لپ تاپ شود .
21-فن در لپ تاپ نقشه خنک کنند سیستم را دارد در غیر این صورت سخت افزار ما آسیب خواهد دید و به سادگی حتی ممکن است سیستم ما بسوزد جدای آن که ما باید مرتبا فن سیستم خود را برسی کنیم و سلامت آن اطلاعاتن کافی داشته باشیم باید به این نکته هم دقت کافی را داشته باشید که فضای قالب در محیط ثابت نباشد و هوا در جریان باشد تا کمک به خنک ماندن هرچه بهتر برای ما شود . 
22- یکی از روش هایی که در صفحات مجازی هم زیاد به چشم میخورد برای مخفی سازی وسایل مان در سی دی رام لپ تاپ است این کار یک اشتباه بزرگ است چون دو موضوع لپ تاپ شما را تهدید می کنید اول اینکه لنز سی دی رام آسیب خواهد دید و دوم اینکه اگر آن شی به هر دلیلی به سمت داخل لپ تاپ شما نفوض پیدا کند حتما منجرب به سوخت سیستم خواهد شد ، زیرا این امر باعث این  موضوع می شود که هوا به سخت افزار ما نرسید . 
23-همان طور که برای کار با کامپیوتر ثابت خودمان همیشه از یک میز استفاده میکنیم این نکته را باید در نظر بگیریم که برای لپ تاپ نیز این یک امر ضرور است به چند علت :
 • این کار با عث به جریان انداختن هوا در زیر لپ تاپ می شود 
 •  این موضوع از ورد پرز به داخل فن جلوگیری میکند زمانی که شما روی فرش یا تخت خواب خود باشید به سادگی پرز های کوچک می تواند مانع ورد هوا به فن بشود 
 • به علت فضای کافی و بهینه هم لپ تاپ و هم بدن شما در امنیت بیشتری به سر خواهد برد 
24-برای جلوگیری هرچه بیشتر و بهتر از آسیب دیدگی هارد دیسک در هین کار سیستم را بلند نکنید این امر برای هارد دیسک می تواند یک خطر جدی محسوب گردد . 
25-خطرات احتمالی که همیشه در کمین هستند را به خوبی بشناسید 
 • کودکان به علت نداشتن دید خوب نسبت به وسایل الکتریکی نمی توانند حساسیت موضوع را به درستی درک کنند پس حتما دقت کنید و سیستم خود را از دسترس آن ها دور نگهدارید .
 • مایعات می تواند به سادگی یک خطر بزرگ محصوب شوند پس این نکته را با دقت بیشتر برسی کنید و از خطر مایعات جدا خود داری کنید . 
 • جایگاه نا مطمئن ، خیلی از افراد لپ تاپ خود را بر روی سطوح لق ، لیز ، و حتی روی سطوح کم قرار میدهند که همه این موارد را رعایت کنید و همیشه از سطوح مطمئن استفاده کنید . 
26- باطری یکی از مهم ترین بخش های لپ تاپ ما به حساب می آید پس این نکات را حتما رعایت کنید 
 • از خارج کردن باطری خالی شده به مدت طولانی خود  داری کنید (فقط باطری پرشده را تا نهایتا یک هفته می توانید بدون استفاده باقی بگذارید )
 • هیچ وقت در هین کار یک دفع باطری را خارج نکنید و سیستم را خاموش نکنید این قطعی ناگهانی برق به مدار های لپ تاپ آسیب می رساند 
 • اگر شما هم لپ تاپ خود را نامنظم شارژ می کنید به زودی باید منتظر خرابی آن باشید نظم در شارژ باطری مهم ترین اصل در سلامتی آن است . 
27-حتما برای حفظ امنیت خودتان و سلامت لنز دوربین لپ تاپ تان این نکات را رعایت کنید ! 
مختلفی می شود از جمله :
 • افرادی هستند که ممکن است از چهره شما عکس برداری کنند و برای کار ها خودشان به هر عنوان استفاده کنند ، این کار با یک محافظ خوب غیر ممکن می شود
 • باعث جلوگیری از آسیب دیدگی به لنز می شود
 • محافظ لنز لپ تاپ بخاطر بافت نرم خود از بسته شدن محکم و ضربه خوردن الپ تاپ از داخل جلوگیری می کند 
 • همیشه برای پاک کردن لنز از یک دستمال مخصوص استفاده کنید تا به لنز دوربین وب کن خود آسیب نزنید
 • هیچ گاه لنز را با دست خالی تمیز نکنید
 • برای افزایش کیفیت فیلبرداری و عکاسی ازنرم افزار های خوب و مفید استفاده کنید
29-همیشه مراقب باشید تا لپ تاپ خود را در نزدیکی   حیوانات خانگی قرار ندهید به دو علت یک موی و یا پر آن ها به راحتی مانع کار کرد درست فن می شود و دوم اینکه اگر حیوان کمی جسه داشته باشد می تواند لپ تاپ را بی اندازد و به آن آسیب بزند . 
30-بدون مشورت از یک متخصص این کار ها را انجام ندهید 
 • نصب ویندوز 
 • ارتقاع سخت افزاری 
هر دوی این دو مورد می تواند در صورتی که به اشتباه انجام بگیرد خیلی ساده سیستم شما را مورد تخریب خود قرار دهد . 
 ما تا به اینجا با بیش از 30 راهکار عالی برای داشتن امنیت بیشتر لپ تاپ خود و نگهداری بالاتر و بهینه تر لپ تاپ خودمان آشنا شدیم از این که با ما تا به اینجا همراه بودید سپاس گزاریم الو استوک بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران با افتخار برای تمامی شما عزیزان در سرتا سر کشورمان می تواند خرید اقساطی لپ تاپ و کامپیوتر به ارمغان بیاورد و سیستم مورد نظر شما را در کمترین زمان ممکن برای شما عزیزان  ارسال کند ، در کامنت های همین مقاله همراه ما باشید شما برای نگهداری بهتر از لپ تاپ چه طرفند ها ای را به کار میبرید با ما به اشتراک بکذارید . 
 • تیر 5, 1401
 • 6 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه